Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Odzyskiwanie danych z komputera – jak to zrobić?

Technologia Data publikacji - 21 marca 2021 Autor - Redakcja klasterdatacenter.pl
odzyskiwanie danych

Utrata danych, zwłaszcza ważnych, to nic przyjemnego. Może zdarzyć się jednak w każdej chwili i z wielu powodów. Możemy je usunąć sami przypadkowo, ale również stracić je przez awarię komputera lub atak złośliwego oprogramowania. Na szczęście jest kilka możliwości odzyskania danych, nawet z zepsutego komputera.

Kopia zapasowa

Jednym ze sposobów na odzyskanie danych jest kopia zapasowa. Taką kopię warto zapisywać na zewnętrznym nośniku, dzięki czemu będzie możliwe odzyskanie danych po naprawieniu zepsutego komputera. Przywracanie danych z kopii zapasowej jest proste i szybkie. Jednak trzeba pamiętać o regularnym zapisywaniu danych w kopii zapasowej. Co chwila tworzymy nowe pliki i każdy musimy zapisać w kopii zapasowej, aby móc je w razie czego odzyskać.

Programy do odzyskiwania danych

Odzyskiwanie danych jest również możliwe dzięki specjalnym programom, które do tego służą. Są to programy darmowe lub odpłatne. Najpopularniejszym programem do odzyskiwania danych jest Recuva. Umożliwia on odzyskanie danych nie tylko z dysku, ale także z nośnika zewnętrznego. Kolejnym takim programem jest Disk Drill. Pozwala na odzyskanie dowolnych plików o wielkości nieprzekraczającej 100 MB. Można też z jego pomocą utworzyć kopię zapasową wadliwego dysku. Usunięcie danych z dysku powoduje zwolnienie się miejsca, ale usunięte dane nadal tam są. Nowe pliki spowodują ich nadpisanie, a to z kolei sprawi, że już ich nie odzyskamy. Pewną ilość miejsca zajmie sam program, który trzeba najpierw zainstalować. Przez to można utracić dane, które zostaną nadpisane przez program do odzyskiwania. Aby nie musieć się o to obawiać, warto wybrać program TOKIWA Data Recovery, który można uruchomić z nośnika USB. Oczywiście tego typu programów jest znacznie więcej.

Odzyskiwanie danych z zepsutego komputera

Wspomniane wyżej sposoby wymagają działania komputera, z którego chcemy odzyskać dane. Sprawdzą się, gdy przypadkowo usuniemy dane, zostaną utracone przez wirusa lub uda się naprawić zepsuty komputer. Co, jeśli jednak komputer padł na amen i nie da się go naprawić? Z takiego komputera również można odzyskać dane. Jednak odzyskiwanie danych wymaga wtedy posiadania innego, działającego komputera oraz specjalnej kieszeni USB na dysk twardy. Wystarczy wymontować dysk z zepsutego komputera, włożyć do kieszeni, a kieszeń podpiąć do działającego urządzenia. W ten sposób można odzyskać niemal wszystkie dane. Oczywiście jest jeden warunek – dysk twardy musi być sprawny. Odzyskanie danych jest możliwe tylko wtedy, jeśli komputer nie padł z powodu awarii samego dysku.

Redakcja klasterdatacenter.pl

Nasz zespół specjalizuje się w publikowaniu obszernych treści dotyczących elektroniki, komputerów, multimediów, Internetu, smartfonów i nowoczesnych technologii, będących doskonałym źródłem wiedzy dla pasjonatów oraz profesjonalistów branży IT. Regularnie dostarczamy czytelnikom aktualne recenzje, poradniki oraz najnowsze informacje ze świata technologii, umożliwiając zgłębianie najnowszych trendów i rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pomiary dronem