Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

No-code – czym są platformy bezkodowe?

Technologia Data publikacji - 1 marca 2023 Autor - Redakcja klasterdatacenter.pl
No-code

Rozwój technologii informatycznych jest już na tyle zaawansowany, że nawet praca programistów staje się coraz łatwiejsza. Innowacyjnym rozwiązaniem na rynku są platformy bezkodowe, czyli nocode software. Zasada działania jest prosta. Praktycznie każdy, nawet bez wiedzy programistycznej jest w stanie stworzyć aplikację, która może okazać się przydatna dla biznesu. Sprawdź, czym jest no code i jak można wykorzystać tę technologię w praktyce.

No code development – co to jest?

Platformy no code umożliwiają budowanie aplikacji biznesowych od podstaw. Nie trzeba mieć zaawansowanej wiedzy programistycznej ani znać języków programowania. Narzędzia no code development działają na zasadzie drag and drop, czyli przesuwaniu gotowych bloków elementów, celem ułożenia z nich funkcjonalnej aplikacji. Najważniejszą cechą nocode jest to, że system nie wymaga pisania kodu źródłowego aplikacji, a całość oprogramowania jest tworzona w graficznym edytorze.

Kto może zdecydować się na tworzenie aplikacji no code?

Funkcjonalność programowania no code jest ogromna, dlatego praktycznie każdy może zdecydować się na korzystanie z zasobów takiej platformy. Z wykorzystaniem platform bezkodowych można tworzyć zarówno proste, jak i złożone aplikacje. Dobre przykłady no code development to: systemy rezerwacji, platformy elearning, jobboardy czy komunikator biznesowy dla zespołu.

Co więcej, programowanie no code pozwala na stworzenie aplikacji finansowych dla biznesu, które ułatwiają przeprowadzanie rozliczeń księgowych. E-commerce to kolejna branża, gdzie platformy bezkodowe sprawdzają się idealnie. Bez użycia kodu można też tworzyć zaawansowane sklepy internetowe, budować bazę produktów, tworzyć galerie czy filtrować dane na stronie.

Popularne platformy no code – ranking

  1. Bubble.io – to prawdopodobnie jedno z najpowszechniejszych narzędzi no code na świecie. Umożliwia tworzenie aplikacji biznesowych, a także rozwiązań webowych o wysokim poziomie funkcjonalności.
  2. AppSheet – innowacyjna platforma wprost od Google, która zadebiutowała w 2014 roku. Pozwala na budowanie aplikacji mobilnych i webowych bez doświadczenia programistycznego.
  3. Webflow – aplikacja bezkodowa, która pozwala na budowanie funkcjonalnych i eleganckich stron internetowych. Na platformie można tworzyć, testować i publikować responsywne strony internetowe – zarówno sklepu, jak i portfolio online.
  4. Carrd – ciekawa platforma no code, która pozwala na tworzenie jednostronicowych, prostych serwisów www. Z użyciem tego serwisu stworzenie portfolio, CV lub standardowego landing page jest naprawdę proste.

Podsumowując: programowanie no code może być przyszłością branży IT. Takie rozwiązania nie tylko ułatwiają pracę, ale także znacznie redukują koszty działalności.

Redakcja klasterdatacenter.pl

Nasz zespół specjalizuje się w publikowaniu obszernych treści dotyczących elektroniki, komputerów, multimediów, Internetu, smartfonów i nowoczesnych technologii, będących doskonałym źródłem wiedzy dla pasjonatów oraz profesjonalistów branży IT. Regularnie dostarczamy czytelnikom aktualne recenzje, poradniki oraz najnowsze informacje ze świata technologii, umożliwiając zgłębianie najnowszych trendów i rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pomiary dronem