Różne przedmioty i urządzenia codziennego użytku, z powodu częstej eksploatacji zużywają się w mniejszym lub większym stopniu. To, jak długo będą nam służyć, w dużej mierze zależy od tego jak o nie dbamy. Dotyczy to szczególnie komputerów czy laptopów.
Konserwacja komputera stacjonarnego
Jeżeli nigdy nie miałeś bliższych kontaktów z komputerem, przemyśl czy na pewno stać Cię na własnoręczne pełne czyszczenie komputera. Może się zdarzyć, że podczas tego zabiegu uszkodzisz jakiś podzespół, lub jego miejsce usytuowania. Przekalkuluj dobrze ryzyko. Jeśli masz jakiś starszy sprzęt, na którym możesz poćwiczyć to wykorzystaj go. Jeśli boisz się, że to zadanie może Cię przerosnąć, zwróć się do najbliższego serwisu komputerowego. Tam profesjonaliści zajmą się czyszczeniem.
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak powinno przebiegać czyszczenie komputera stacjonarnego, warto wspomnieć, że powinno ono odbywać się co najmniej raz w roku. Zalegający kurz bardzo źle wpływa na pracę różnych podzespołów, a w szczególności elementów chłodzących takich jak wentylatory. Zwiększa się przez to temperatura sprzętu i głośność pracy. Z kolei to może doprowadzić do skrócenia żywotności podzespołów.
Wiemy już, że czyszczenie komputera jest ważne i nie jest łatwe. Można to zrobić pobieżnie, odkurzając i wymiatając pędzelkiem kurz z zewnętrznych części, lecz nie da to tak samo dobrych efektów jak kompleksowa konserwacja.
Od czego należy zacząć? Od odpowiedniego przygotowania. Niezbędny może okazać się klucz krzyżak mały, aby odkręcić np. wentylator. Potrzebny będzie także odkurzacz, sprężone powietrze i pędzle różnego rodzaju. Ostatnia rzecz to pasta termoprzewodząca. Należy kupić ją rozważnie, gdyż byle jaka pasta nie spełni swojego zadania.
Komputer stacjonarny czyści się sprawniej niż laptop. Po zdjęciu obudowy i odkręceniu podzespołów można łatwo wymieść kurz z wnętrza sprzętu. Bardzo poważnym zabiegiem jest nałożenie pasty na procesor. Ze sprzętem należy obchodzić się ostrożnie, aby nie ułamać plastikowych uchwytów czy nie urwać jakiegoś kabelka. Pamiętaj, że komputer zawsze musi być odłączony od zasilania, a zasilacz wyłączony!
Czyszczenie laptopa
Z laptopem sprawa się ma trochę inaczej, niż z komputerem stacjonarnym, szczególnie ze względu na gabaryty. W przypadku laptopów odradzamy amatorskie czyszczenie. Jeżeli nie miałeś wcześniej styczności z tego typu zadaniami, możesz łatwo uszkodzić sprzęt.
Rozmontowanie podzespołów jest trudniejsze i nie wszystkie można wyciągnąć. Dlatego ważne jest, aby czyścić laptop ostrożnie, by nie wepchnąć kurzu we wnętrze sprzętu.