Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Jak sprawdzić szybkość dysku twardego?

Elektronika Data publikacji - 18 marca 2021 Autor - Redakcja klasterdatacenter.pl
jak sprawdzić szybkość dysku


Praca komputera zależy od wielu czynników. Celem zawsze jest taka konfiguracja, która zapewnia najszybszą pracę. Duży wpływ na szybkość działania laptopa czy też komputera stacjonarnego na pewno ma wydajność, z jaką działa jego dysk twardy.

Jak sprawdzić szybkość dysku?

Wiele osób zastanawia się nad tym jak sprawdzić szybkość dysku twardego, zainstalowanego w ich komputerze. Zazwyczaj jest to parametr, który dotyczy przede wszystkim specjalistów od komputerów. Zatem przeciętny użytkownik może mieć trudności ze znalezieniem odpowiedniego narzędzia do tego, aby raz na zawsze dowiedzieć się jak działa ich dysk. Warto wiedzieć jednak, że każdy model dysku ma swoją specyficzną szybkość. Zatem przeprowadzając testy na szybkość można sprawdzić, czy urządzenie działa jak powinno.
Istnieją różne metody na to, aby zbadać dysk twardy. Jedną z najbardziej popularnych na pewno jest korzystanie ze specjalnych programów, których zadaniem jest właśnie sprawdzanie prędkości działania dysku. Na rynku jest ich bardzo wiele do wyboru i są niezwykle łatwe w obsłudze. Dzięki temu to jak sprawdzić szybkość dysku staje się dziecinnie prostym zadaniem, z którym poradzi sobie nawet początkujący użytkownik komputera.

Wbudowane narzędzia do sprawdzania szybkości

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, każdy komputer ma także wbudowane narzędzie do tego, aby ocenić szybkość działania dysku twardego. Jednakże dostęp do niego jest nieco trudniejszy niż ściągnięcie i użycie jednego ze specjalnie przygotowanych programów. Dlatego też nie wszyscy z chęcią korzystają z tej metody.
Metoda ta jednak wymaga korzystania z Command Line, czyli narzędzia, które jest doskonale znane głównie przez osoby zainteresowanie informatyką. Inną alternatywą jest korzystanie z PowerShell, co także nie jest czymś, po co sięga przeciętny użytkownik komputerów. Obie te ścieżki dostępu zapewniają jednak dużo informacji na temat parametrów technicznych danego komputera i jego podzespołów. Warto jednak wiedzieć, że wyniki jakie one przedstawiają mogą być nieco mniej dokładne niż to, co obliczy specjalny program przeznaczony do oceny szybkości dysku twardego. Mimo to większość użytkowników, którzy szukają podstawowych informacji na temat swojego sprzętu, na pewno uzyska je w ten sposób. Wystarczy tylko wbić parę komend, które łatwo znaleźć na wielu stronach internetowych, a wszystkie niezbędne dane wyświetlą się na ekranie. Jak zatem widać, sprawdzenie dysku twardego jest możliwe i dostępne dla każdego.

Redakcja klasterdatacenter.pl

Nasz zespół specjalizuje się w publikowaniu obszernych treści dotyczących elektroniki, komputerów, multimediów, Internetu, smartfonów i nowoczesnych technologii, będących doskonałym źródłem wiedzy dla pasjonatów oraz profesjonalistów branży IT. Regularnie dostarczamy czytelnikom aktualne recenzje, poradniki oraz najnowsze informacje ze świata technologii, umożliwiając zgłębianie najnowszych trendów i rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

klawiatura dla programisty