Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Czy warto kupować używane karty graficzne?

Technologia Data publikacji - 27 lutego 2021 Autor - Redakcja klasterdatacenter.pl
używane karty graficzne

Kupując komputer gamingowy, czy też kompletując do niego poszczególne podzespoły, da się łatwo zauważyć, że najdroższym elementem całego zestawu jest bez wątpienia karta graficzna. Siłą rzeczy wiele osób zastanawia się, jak na tym elemencie można oszczędzić. Szybko pojawia się myśl, aby kupić używaną kartę graficzną. Czy będzie to jednak dobry pomysł? A jeśli tak, to gdzie się jej powinno szukać?

Czy warto kupować używane karty graficzne?

Z jakiego powodu karta graficzna jest tak droga? Wszystko za sprawą tego, jak bardzo jest ona skomplikowana, jak zaawansowane technologie zostały użyte do jej produkcji, a także co bardzo ważne, jak wiele zostało w niej zastosowanej pamięci podręcznej. Wszystko to przekłada się w ogólnym rozrachunku na dość pokaźną sumę, jaką trzeba zapłacić za nowoczesny model karty.
Wiele osób z tego powodu decyduje się na kupienie modelu używanego. Jakie są tego wady i zalety? Przede wszystkim najważniejszą zaletą jest oczywiście to, że kupić można taką kartę nawet za połowę ceny modelu nowego. Rzecz jasna ryzykiem jest kupienie modelu zużytego, który w każdej chwili może się uszkodzić. Jest to tym bardziej ryzykowne, że często karty graficzne wykorzystywane są do tzw. kopania bitcoinów, czyli pracują non stop pod bardzo dużym obciążeniem. Jeśli jednak nie kupi się takiej karty, lecz od osoby prywatnej, która wykorzystywała ją do codziennych zastosowań, to ryzyko kupienia modelu kiepskiej jakości jest dość niskie. Wszystko jednak sprowadza się do tego, gdzie taką kartę kupić.

Gdzie kupić używaną kartę graficzną?

W którym miejscu można szukać dobrej jakości używanej karty graficznej? Przede wszystkim na początku warto się zainteresować sklepami z częściami komputerowymi, które często oferują karty graficzne powystawowe, lub też pogwarancyjne, które zostały zwrócone i naprawione. Kosztują one o wiele mniej, a ma się pewność, że nie działały w koparkach bitcoinów.
Drugim bardzo popularnym sposobem na kupienie takiej karty są różnego rodzaju ogłoszenia od osób prywatnych. Mało kto prywatnie zajmuje się taką działalnością, która mogłaby uszkodzić kartę, więc można spokojnie w takim źródle je kupować. Co bardzo ważne, karty od osób prywatnych są najczęściej stosunkowo tanie, więc tym bardziej jest to dobre rozwiązanie.
Gdzie natomiast nie powinno się kupować używanej karty graficznej? Najgorszym możliwym miejscem są różnego rodzaju aukcje i ogłoszenia, które nie dają możliwości sprawdzenia i obejrzenia karty na miejscu. Często bowiem wystawiane są w takich miejscach na sprzedaż karty niepewne, intensywnie używane i zwyczajnie ryzykowne.

Redakcja klasterdatacenter.pl

Nasz zespół specjalizuje się w publikowaniu obszernych treści dotyczących elektroniki, komputerów, multimediów, Internetu, smartfonów i nowoczesnych technologii, będących doskonałym źródłem wiedzy dla pasjonatów oraz profesjonalistów branży IT. Regularnie dostarczamy czytelnikom aktualne recenzje, poradniki oraz najnowsze informacje ze świata technologii, umożliwiając zgłębianie najnowszych trendów i rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pomiary dronem